Ev ve iş yerleri için doğru perde seçimi nasıl olmalı?

Dikey Perde

Perdeler bir yerin dekorasyonunda en önemli yapı malzemesidir. Evinizi ve iş yerinizi modern ve güzel gösterecek büyük parça kesinlikle perdelerdir. Çünkü ilk odaya girildiği zaman onlar incelenir. Aynı zamanda dekorasyonla uyumlu olup olmadığı ise direkt göze çarpar. Bu şart sağlanamazsa dekorasyon da başarısız olabilir. Modern bir görünüm sağlamak için dekorasyon arasında bütünlük sağlamak da önemlidir. Günümüzde en çok tercih edilen perde modelleri arasında stor perde yer almaktadır. Ev ve iş yerlerinde doğru perde seçimi yaparken dikkat edilecek noktalar bulunmaktadır. Doğru seçimi yapabilmek için ince eleyip sık dokumamız gerekmektedir.  İyi bir dekorasyon sadece bütünlük sağlanarak olabilir. Şimdi sizlere ev ve iş yerlerinde doğru perde seçimi nasıl olmalı detaylı olarak anlatalım.

Ev dekorasyonunda perde seçimi

Ev dekorasyonu yaparken ilk olarak ya da son olarak tercih edilebilir. Doğru seçimi ya öncesinde ya da sonrasında gerçekleştirebilirsiniz. Öncesinde yapılacak tercihte tüm dekorasyonu ona göre ayarlamanız gerekirken sonrasında yapacağınız seçimde ise dekorasyona göre olacaktır. Bu sayede daha planlı ve daha doğru bir seçenek ortaya çıkar. Genelde halılar ile bütünlük göstereceği için halınız ile birebir aynı renk seçmek yerine bütünlük sağlayacak birbirine uyumlu renkler tercih etmeniz gerekir. Koltuklarınız da bu uyuma denk düşerse güzel bir dekorasyon ortaya çıkartabilirsiniz. Bunun dışında ise yine duvar renginizi de perdelerinize uyumlu olarak tercih etmeniz sizin dekorasyonunuzu olumlu etkileyecektir.  Genelde dekorasyonu yapacak olan kişiler eğer zebra perde kullanılmışsa perdeye uyumlu olması için halıyı zebra tercih edebilir ya da duvarda da yatay çizgiler yer alabilir. Kesinlikle çok uyumlu ve güzel bir dekorasyon örneği olacaktır. Zebra desenli perdelere uyumlu olarak böyle bir tercih yapabilirsiniz. Model olarak çiçek desenli tercih ettiğinizde ancak duvarda çiçek tercih edemezsiniz çünkü bu karışıklığa ve dekorasyonun anlaşılmamasına neden olur. Ancak çiçek desenli perdelere uyumlu olarak duvar sade olursa güzel bir görüntü ortaya çıkar ve çiçekler de göze güzel çarpar. Bununla beraber çiçek desenli perdelere berjerlerinizi çiçek desen yaparak bir bütünlük sağlayabilirsiniz.

İş yerlerinde perde seçimi

İş yerlerinde asıl amaç resmi bir hava kazandırmak ve sade bir görünüm ile düzenli bir dekorasyon ortaya çıkartmaktır. Bu resmiyet de zaten böylelikle kazanılır. Resmi bir görünüm için dekorasyonda iş yerlerinde tercih edilecek perdeler sırasıyla şu şekilde olabilir:

Stor

Zebra

Plise

Dikey

Bu perdelerden başka bir seçim pek tabiî ki yapabilirsiniz ancak bu ürünler hem camlarınıza daha uygun hem de iş yeri ofis dekorasyonu için daha uygun bir seçim olacaktır. Sizler de iş yerinizde doğru bir perde seçimi yapmak istiyorsanız bu önerilere göz atmanız gerekmektedir. Eğer ofisinizin camları kısa ise sizlere kesinlikle stor perde seçimini öneriyoruz. Kısa mesafe camlarda çok uygun bir seçim olacaktır. Zebra perdeler de yine stor perdeler gibi olduğu için stor perde seçiminden yana tercih kullanmak istemiyorsanız zebra perdeyi de düşünebilirsiniz. Plise perdeler ise yine küçük camlarda kullanılır ancak daha çok ofis içi camlarda kullanımı daha uygundur. Ofis içindeki bölmeli yerlerde kullanımı yaygın olduğundan burarda tercih edebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak da yine normal camlarda da tercih edebilirsiniz dar ve uzun camlarda daha tercih edilen bir perde türüdür. Böyle camlarınız var ise plise perde tercihi yapabilirsiniz. Dikey perdeler ise kesinlikle uzun büyük camlarda tercih edilir. Genelde holdinglerin büyük uzun camlarında ve hastanelerde otellerde görürüz dikey perdeleri siz de iş yerinizde seçiminizi dikey perdeden yana yapacaksanız eğer kesinlikle uzun ve büyük camlarınızda kullanın. Daha iyi bir seçim olacaktır.

Aşağıdaki bağlantımız üzerinden perde modelleri hakkında bilgi de alabilirsiniz.

Perde modelleri

“Ev ve iş yerleri için doğru perde seçimi nasıl olmalı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.